Check Weigher
Our range of products include check weigher metal detectors.
Approx. Price: Rs 2,80,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Weighing Capacity | 50 kg |
| Accuracy | 0.5 g |
| Structure Type | In Line |
| Display Type | Touch Screen |
| Reject System | Pusher |
| Line Speed | 40 ppm |
| Connectivity | USB, Ethernet |
| Protection Class | IP65 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-MD-CHECKWEIGHER |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | Electric |
| Control Panel | IP 65 |
SMMS
Check Weigher Metal Detector is sturdy high compliance machinery, gives accurate result with speed detection and minimum wastage, Food Grade Metal Detector is in complete compliance with industry standards it is in line with HACCP, ISO and FASSAI Audit protocols. Key Features: At Par with Industrial Standards HACCP, ISO and FASSAI Audit Capable Built with high quality robust design Different Models with Maximum level of sensitivity and detection Auto Validation facility Easy Operator level operating principle High sensitivity to all Ferrous and Non Ferrous Metal contaminants