Product Details:
| Configuration | Conveyor |
| Application | Food |
| Metal Type | Ferrous |
| Aperture Size | 150×50 mm |
| Construction | SS304 |
| Reject Mechanism | Pusher |
| IP Rating | IP54 |
| Power Supply | 230V AC |
| Control Panel | Touch Screen |
Product Details:
| Detector Type | Conveyor type |
| Application | Packed food |
| Detection Sensitivity | Fe 0.8 mm |
| Belt Width | 300 mm |
| Reject Type | Flap reject |
| Frame Material | SS304 |
| IP Rating | IP54 |
| Display Type | LCD |
| Conveyor Speed | 10 m/min |
Product Details:
| Weighing Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 0.5 g |
| Line Speed | 60 ppm |
| Conveyor Width | 400 mm |
| Display Type | Touch Screen |
| Reject System | Air Jet |
| Connectivity | USB |
| Protection Class | IP65 |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Material | Stainless Steel |
| Model | SMMS-CHECKWEIGHER-MD |
| Control Panel | IP 65 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | Electric |
We are manufacturers of Online Check Weighing Metal Detection System, A quality product delivered after stringent quality checks, designed to detect minute Metal contamination in products and give accurate results, Backed up with dedicated after sales support. We provide services to our client on priority basis. For any break down situation we have our after sales support on pan India Level to solve the problem efficiently to avoid any production loss. Highly essential machinery in Food Industry, Pharmaceutical Industry, Paper Pulp Industry, Healthcare Products, FIBC, Vinyl, Spices, Frozen Foods.
Key Features:
Product Details:
| Detector Type | Conveyor type |
| Application | Packed food |
| Detection Sensitivity | Fe 0.8 mm |
| Belt Width | 400 mm |
| Reject Type | Stop alarm |
| Frame Material | SS304 |
| Model Name/Number | SMMS-MD-SUGAR |
| Control Panels | IP 65 |
| Power | Electric |
| Voltage | 220 V |
| IP Rating | IP65 |
| Surface Treatment | Polished |
| Display Type | LCD |
| Conveyor Speed | 20 m/min |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMMS |
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-MD-CONV |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Polished |
| Control Panel | IP65 |
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Alarm Mode | Sound |
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-MD-CONV |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 V |
| Surface Finishing | Polished |
| Power Source | Electric |
| Material Grade | SS304 |
| Control Panel | IP65 |
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Alarm Mode | Sound |
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-MD-CONV-VINYL |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Control Panel | IP65 |
| Material Grade | SS304 |
A state of art design especially for Vinyl Industry, Our Vinyl Metal Detector is a robust and sturdy design highly suitable for Vinyl Industry, Gives accurate results even in high pressure Factory environment. High quality Control Panel of IP – 65 grade enables our Vinyl Metal Detector a stable operation.
Key Features:
Product Details:
| Product Form | Granules, Spices, Grain, Powder, Plastic Granules |
| Metal Type | Ferrous |
| Inlet Diameter | 100 mm |
| Range | 2 meter |
| Housing Material | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Reject Mechanism | Flap |
| Mounting Type | Hopper Top |
| Alarm Mode | Sound |
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-GFMD-POWDER |
| Power Supply | 230V AC |
| Operating Temperature | 0–50°C |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Material Grade | SS304 |
| Control Panel | IP65 |
Product Details:
| Brand | SMMS |
| Alarm Mode | Sound |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Material Grade | SS304 |
| Control Panel | IP65 |
SMMS Gravity Feed Metal Detectors are designed to detect minute metal contaminations in dry, powdery or granular free-flowing products that can be gravity fed through a pipe; Gravity Feed Metal Detector is a compact design machine. This detector offers high sensitivity with high throughput and comes in normally round configurations. It is designed to minimize system space and product waste while ensuring maximum sensitivity to all metals with a vide application in spices, rte powders, bulk drug & API powders.
Key Features: