Product Details:
| Configuration | Conveyor |
| Application | Food |
| Metal Type | Ferrous |
| Aperture Size | 150×50 mm |
| Construction | SS304 |
| Reject Mechanism | Pusher |
| Model Name/Number | SMMS-MD-CONV |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Brand | SMMS |
Product Details:
| Detector Type | Gravity fall |
| Application | Spices, Loose product |
| Detection Sensitivity | Fe 1.0 mm |
| Belt Width | 150 mm dia |
| Reject Type | Flap reject |
| Frame Material | SS304 |
| IP Rating | IP65 |
| Display Type | Touch screen |
| Conveyor Speed | 20 m/min |
| Brand | SMMS |
| Usage | Industrial |
| Model | SMMS-MD-SALT |
| Material | Stainless Steel |
| Control Panel | IP 65 |
| Voltage | 220 V |
We are manufacturers and exporters of Salt Metal Detector, We deliver quality product for checking free flowing salt Powders, our model Gravity Fall Metal Detector very efficiently detects Metal contamination even in harsh factory environments, Our Salt Metal Detector can be installed at very minimum efforts and even in very less space availability.
Key Features:
Product Details:
| Application | coal |
| Metal Type | Ferrous |
| Belt Width | 800 mm |
| Aperture Height | 300 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Conveyor Speed | 20–30 m/min |
| Brand | SMMS |
| Construction | MS Powder Coated |
| Reject Mechanism | Belt Stop |
| IP Rating | IP65 |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-MD+CONV |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Control Panel | IP65 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Surface Finish | Polished |
Online Metal Detector installed at various product line having online operation, online metal detector is equipped with various rejection systems to have online detection and rejection facility, Online Metal Detector can be connected to allied machines and can work in coordinate with the machinery.
Key Features:
Product Details:
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-ELECTRIC-MD |
| Usage/ Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| MOC | SS 304 |
SMMS Electric Metal Detector is designed to deliver user friendly interface, these machines are precise and accurate in Metal detection and rejection. Feather touch control system digital display for ease of understanding of process. Can be connected with computer to fetch reports.
Key Features:
Product Details:
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-MD-CONV-CHOCOLATES |
| Usage | Food Industry |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Control Panel | IP 65 |
Product Details:
| Product | Rice, Wheat, Pulses |
| Configuration | Gravity Feed |
| Metal Type | All Metal |
| Inlet Size | 150 mm |
| Housing Material | SS304 |
| Reject Mechanism | Flap |
| Model Name/Number | SMMS-GFMD |
| Mounting Type | Hopper Top |
| Power Supply | 230V AC |
| Usage/Application | Food Industry |
| Voltage | 220 V |
| Control panels | IP 65 |
| Brand | SMMS |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
SMMS Metal Detector For Granules is specially designed to check Granular products, Manufactured as per HACCP Norms to provide full compliance to audits. Customized designs available asper application demands. We supply machines which are built with high quality components and are sturdy. These machines are suitable for dusty factory environment.
Key Features:
Product Details:
| Product Form | Grain, Granules, Powder |
| Metal Type | All Metal |
| Inlet Diameter | 100 mm |
| Housing Material | SS304 |
| Reject Mechanism | Flap |
| Mounting Type | Hopper Top |
| Model Name/Number | SMMS-GFMD |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Power Supply | 230V AC |
| Operating Temperature | 0–40°C |
| Voltage | 230 V |
| Brand | SMMS |
| Phase | Single Phase |
| Material Grade | SS304 |
Designed to detect metal contamination in dry, powdery or granular free-flowing products that can be gravity fed through a pipe, Offline Gravity Feed Metal Detector has a compact design. This detector offers high sensitivity with high throughput and comes in normally round configurations. It is designed to minimize system space and product waste while ensuring maximum sensitivity to all metals with a wide application in bulk drug & powders.
Features:
Product Details:
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-MD-CONV-RUGS |
| Usage | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | Electric |
SMMS offers wide range of models to check Metal Detector For Rugs, A sturdy and robust design, compatible to handle heavy load of weight, Built with high grade steel and heavy duty components our metal detector has capacity to run continuously with minimum down time.
Key Features: