Product Details:
| Detector Type | Pipeline type |
| Application | Loose product |
| Detection Sensitivity | Fe 1.0 mm |
| Belt Width | 50 mm dia |
| Reject Type | Flap reject |
| Frame Material | SS304 |
| Model Name/Number | SMMS-PIPELINE-MD |
| Control Panels | IP 65 |
| Power | Electric |
| Voltage | 220 V |
| IP Rating | IP65 |
| Surface Treatment | Polished |
| Display Type | Touch screen |
| Conveyor Speed | 20 m/min |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMMS |
A special design model for Pastes, slurries and juices our MS Jam Sauce Metal Detector delivers maximum metal detection in online production line, with accurate metal detection and rejection facility it gives accurate rejection report for batch production for different products. A Highly compact design which is easy to use, clean and install in the production line. Built with high quality components for minimum break down. SMMS Pipeline metal detection system for liquid products are ideal solution for compliance in pumped liquid, paste and slurry products, These machines are designed with high precision and high quality material to meet HACCP and FDA criteria. Heavy duty stainless steel material construction and heavy duty components combines with pneumatic valve provides compensation of high temperature and high pressure environment, easy to wet wash after each batch production enables to maintain high hygiene standards.
Key Features:
Product Details:
| Model Name/Number | SMMS-MD-TUNNEL |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | Electric |
| Suface Treatment | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Brand | SMMS |
A special design model for Pastes, slurries and juices our Tunnel Type Metal Detector delivers maximum metal detection in online production line, with accurate metal detection and rejection facility it gives accurate rejection report for batch production for different products. A Highly compact design which is easy to use, clean and install in the production line. Built with high quality components for minimum break down. SMMS Pipeline metal detection system for liquid products are ideal solution for compliance in pumped liquid, paste and slurry products, These machines are designed with high precision and high quality material to meet HACCP and FDA criteria. Heavy duty stainless steel material construction and heavy duty components combines with pneumatic valve provides compensation of high temperature and high pressure environment, easy to wet wash after each batch production enables to maintain high hygiene standards.
Key Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Product Form | Paste, Slurry, Sauce, Liquid |
| Metal Type | Ferrous |
| Pipe Diameter | 50 mm |
| Connection Type | Flanged |
| Housing Material | SS304 |
| Reject Mechanism | Diverter Valve |
| Model | SMMS-MD-PIPELINE-LIQUID |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Operating Pressure | Up to 5 bar |
| Operating Temperature | 0–40°C |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | SMMS |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Control Panel | IP65 |
| Material Grade | SS304 |
SMMS Pipeline Liquid Metal Detector is an ideal machine for liquid products such as fruit drinks and pastes, Pipeline metal detector is designed to detect minute metal contamination in liquid products, this machine delivers accurate metal detection with minimal wastage, can be set according to different product batches.
Key Features:
Product Details:
| Product Form | Sauce, Paste, Liquid, Slurry |
| Metal Type | Ferrous |
| Pipe Diameter | 50 mm |
| Connection Type | Flanged |
| Housing Material | SS304 |
| Reject Mechanism | Valve & Alarm |
| Model Name/Number | SMMS-PIPELINE-MD |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Operating Pressure | Up to 5 bar |
| Operating Temperature | 0–60°C |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | SMMS |
A special design model for Pastes, slurries and juices our Pipeline Metal Detector delivers maximum metal detection in online production line, with accurate metal detection and rejection facility it gives accurate rejection report for batch production for different products. A Highly compact design which is easy to use, clean and install in the production line. Built with high quality components for minimum break down. SMMS Pipeline metal detection system for liquid products are ideal solution for compliance in pumped liquid, paste and slurry products, These machines are designed with high precision and high quality material to meet HACCP and FDA criteria. Heavy duty stainless steel material construction and heavy duty components combines with pneumatic valve provides compensation of high temperature and high pressure environment, easy to wet wash after each batch production enables to maintain high hygiene standards.
Key Features:
Product Details:
| Product Form | Liquid, Paste, Slurry, Sauce, Dairy |
| Metal Type | All Metal |
| Pipe Diameter | 50 mm |
| Connection Type | Flanged |
| Housing Material | SS304 |
| Reject Mechanism | Diverter Valve |
| Model Name/Number | SMMS-PIPELINE-MD |
| Alarm Mode | Sound |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Operating Pressure | Up to 5 bar |
| Operating Temperature | 0–60°C |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Brand | SMMS |
A special design model for Pastes, slurries and juices our Pipeline Metal Detector delivers maximum metal detection in online production line, with accurate metal detection and rejection facility it gives accurate rejection report for batch production for different products. A Highly compact design which is easy to use, clean and install in the production line. Built with high quality components for minimum break down. SMMS Pipeline metal detection system for liquid products are ideal solution for compliance in pumped liquid, paste and slurry products, These machines are designed with high precision and high quality material to meet HACCP and FDA criteria. Heavy duty stainless steel material construction and heavy duty components combines with pneumatic valve provides compensation of high temperature and high pressure environment, easy to wet wash after each batch production enables to maintain high hygiene standards.
Key Features:
Product Details:
| Product Form | Paste, Liquid, Sauce, Slurry |
| Metal Type | All Metal |
| Pipe Diameter | 80 mm |
| Connection Type | Flanged |
| Housing Material | SS304 |
| Reject Mechanism | Diverter Valve |
| Model Name/Number | SMMS-PIPELINE-MD |
| Alarm Mode | Sound |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Operating Pressure | Up to 5 bar |
| Operating Temperature | 0–40°C |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Brand | SMMS |
| Control Panel | IP 65 |
A special design model for Pastes, slurries and juices our Pipeline Metal Detector delivers maximum metal detection in online production line, with accurate metal detection and rejection facility it gives accurate rejection report for batch production for different products. A Highly compact design which is easy to use, clean and install in the production line. Built with high quality components for minimum break down. SMMS Pipeline metal detection system for liquid products are ideal solution for compliance in pumped liquid, paste and slurry products, These machines are designed with high precision and high quality material to meet HACCP and FDA criteria. Heavy duty stainless steel material construction and heavy duty components combines with pneumatic valve provides compensation of high temperature and high pressure environment, easy to wet wash after each batch production enables to maintain high hygiene standards.
Key Features:
Product Details:
| Product Form | Slurry, Sauce, Paste, Liquid |
| Metal Type | Ferrous |
| Pipe Diameter | 150 mm |
| Connection Type | Flanged |
| Housing Material | SS304 |
| Reject Mechanism | Diverter Valve |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | SMMS |
| Model Name | SMMS-MD-PIPELINE |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Food Industry |
SMMS Chemical Pipeline Metal Detector is a state of art designed machine specially used in paste and slurry products; with high quality components and robust design these machines detect accurate and minute metal detection. With auto validation feature, break down conditions are minimized to extreme level.
Key Features: