Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Screw Diameter | 150 mm |
| Capacity | 100 Kg |
| Conveyor Length | 150 mm dia |
| Length | 3500 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Conveyor Type | Inclined |
| Motor Power | 1 HP |
| Brand | SMMS |
| Diameter | 219 dia |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Application | Food Industry, Cement Industry, Pharma Industry, Sugar Industry |
| Rotation Speed | 30 RPM |
| Inlet Type | Single Inlet |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
A screw conveyor is a mechanism that uses a rotating helical screw blade, called a "flighting", usually within a tube, to move liquid or granular materials. They are used in many bulk handling industries.
Screw conveyors in modern industry are often used horizontally or at a slight incline as an efficient way to move semi-solid materials.
The types of screw conveyors (based on flow path) are the horizontal screw conveyor, inclined screw conveyor, and vertical screw conveyor.
Other types of screw conveyors include the shaftless screw conveyor and the live bottom screw conveyor.
Additional Information:
- Delivery Time: 4-6 weeks
- Packaging Details: Packing inclusive.
Pallet packing with proper covering.