Product Details:
| Application | Textile |
| Detector Type | Conveyor |
| Garment Type | Home Textile |
| Metal Type | Ferrous |
| Needle Size Detectable | ≥1.0 mm |
| Detection Area | Conveyor Type |
| Configuration | Conveyor |
| Belt Width | 400 mm |
| Aperture Height | 250 mm |
| Aperture Size | 400×200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of Heads | Single Head |
| Conveyor Speed | 20–30 m/min |
| Reject System | Belt Stop |
| Alarm Mode | Sound |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMMS |
| Construction | SS304 |
| Model | SMMS-MD-CONV-DARI |
| Reject Mechanism | Belt Stop |
| IP Rating | IP65 |
| Power Supply | 230V AC |
| Range | 4 meter |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Material Grade | SS304 |
We have supplied our Carpet Metal Detector to major export houses for checking metal (needles) in carpets, Our metal Detector for carpets is a model specially designed keeping in mind export regualtions, Our machines effectively checks Broken Needles, Minute Needle Tips from daris. We supply high range detection metal detector to have accurate detection in folded form of carpets.
Key Features:
Product Details:
| Garment Type | Home Textile |
| Configuration | Conveyor |
| Needle Size Detectable | ≥1.2 mm |
| Belt Width | 800 mm |
| Number of Heads | Double Head |
| Reject System | Belt Stop |
| Model Name/Number | SMMS Multizone Metal detector |
| Alarm Mode | Sound |
| Frequency | 50 Hz |
| Construction | SS304 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Supply | 230V AC |
| Brand | SMMS |
We have supplied our Multi Zone Textile/ Garment Metal Detector to major export houses for checking metal (needles) in garments, Our metal Detector for Textile/ Garments is a model specially designed keeping in mind export regualtions, Our machines effectively checks Broken Needles, Minute Needle. We supply high range detection metal detector to have accurate detection in folded form of Textile/ Garments.
Key Features:
Product Details:
| Garment Type | Home Textile, Woven |
| Configuration | Conveyor |
| Needle Size Detectable | ≥1.0 mm |
| Belt Width | 1000 mm |
| Number of Heads | Single Head |
| Reject System | Belt Stop |
| Model Name/Number | SMMS-MD-CARPET |
| Frequency | 50 Hz |
| Construction | SS304 |
| Power Supply | Electric |
| Control Panels | IP 65 |
| Brand | SMMS |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Usage/ Application | Textile/ Garments Industry |
We at SMMS are in to manufacturing of Metal Detector For Carpets, Our Metal Detector delivers accurate metal detection even in large apertures, specially designed Model for Carpet and Rugs industry is designed to deliver meximum level of Metal Detection. Highly compact design which not only delivers high results but also compensates product effects.
Key Features:
Product Details:
| Model Name/Number | SMMS-MD-GARMENT |
| Alarm Mode | Sound |
| Frequency | 50 Hz |
| Control Panels | IP 65 |
| Power Supply | Electric |
| Brand | SMMS |
| Material | Stainless Steel |
We have supplied our Garment Metal Detector to major export houses for checking metal (needles) in garments, Our metal Detector for Textile/ Garments is a model specially designed keeping in mind export regualtions, Our machines effectively checks Broken Needles, Minute Needle. We supply high range detection metal detector to have accurate detection in folded form of Textile/ Garments.
Key Features:
Product Details:
| Application | Garments, Home Textile |
| Configuration | Conveyor |
| Needle Size Detectable | ≥1.2 mm |
| Belt Width | 800 mm |
| Number of Heads | Single Head |
| Reject System | Belt Stop |
| Usage/Application | Textile/ Garments Industry |
| Voltage | 220 V |
| Construction | SS304 |
| Power Supply | 230V AC |
| Phase | Single Phase |
| Model | SMMS-PIPELINE-MD |
| Material | Stainless Steel |
| Control Panel | IP 65 |
Product Details:
| Application | Garments, Home Textile |
| Configuration | Conveyor |
| Needle Size Detectable | ≥1.2 mm |
| Belt Width | 600 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of Heads | Single Head |
| Reject System | Belt Stop |
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-MD-CONV-RUGS |
| Construction | SS304 |
| Power Supply | 230V AC |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Control Panel | IP65 |
| Material Grade | SS304 |
We at SMMS are in to manufacturing of Metal Detector For Rugs, Our Metal Detector delivers accurate metal detection even in large apertures, specially designed Model for Carpet and Rugs industry to deliver maximum level of Metal Detection. Highly compact design which not only delivers high results but also compensates product effects.
Key Features:
Product Details:
| Application | Home Textile, Garments |
| Garment Type | Woven, Home Textile |
| Detection Area | Conveyor Type |
| Needle Size Detectable | ≥1.0 mm |
| Configuration | Conveyor |
| Usage/Application | Industrial |
| Belt Width | 600 mm |
| Number of Heads | Single Head |
| Reject System | Belt Stop |
| Brand | SMMS |
| Construction | SS304 |
| Power Supply | 230V AC |
| Height Adjustment | Fixed Height |
| Material | Stainless Steel |
| Alarm Mode | Sound |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Material Grade | SS304 |
| Surface Finish | Polished |
| Control Panel | IP65 |
We at SMMS are in to manufacturing of Metal Detector For Carpets, Our Metal Detector delivers accurate metal detection even in large apertures, specially designed Model for Carpet and Rugs industry is designed to deliver meximum level of Metal Detection. Highly compact design which not only delivers high results but also compensates product effects.
Key Features:
Product Details:
| Model Name/Number | SMMS-MD-CONV |
| Alarm Mode | Sound |
| Frequency | 50 Hz |
| Control Panels | IP 65 |
| Power Supply | Electric |
| Brand | SMMS |
| Voltage | 220 V |
| Usage | Textile/ garment Industry |
We have supplied our Textile Metal Detector to major export houses for checking metal (needles) in garments, Our metal Detector for Textile/ Garments is a model specially designed keeping in mind export regualtions, Our machines effectively checks Broken Needles, Minute Needle. We supply high range detection metal detector to have accurate detection in folded form of Textile/ Garments.
Key Features:
Product Details:
| Brand | SMMS |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Freqency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
SMMS Metal Detectors For Home Furnishing efficiently detects broken needles in Textile material and Garments. A sturdy product made with high grade stainless steel backed with heavy duty components gives consistant performance even in high pressure production lines.
Features:
Product Details:
| Garment Type | Home Textile |
| Configuration | Conveyor |
| Needle Size Detectable | ≥1.0 mm |
| Belt Width | 600 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of Heads | Single Head |
| Reject System | Belt Stop |
| Alarm Mode | Sound |
| Range | 2 meter |
| Frequency | 50 Hz |
| Construction | SS304 |
| Power Supply | 230V AC |
| Control Panels | IP65 |
| Brand | SMMS |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
SMMS Metal Detectors For Textile And Garments efficiently detects broken needles in Textile material and Garments. A sturdy product made with high grade stainless steel backed with heavy duty components gives consistant performance even in high pressure production lines.
Features:
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Brand | SMMS |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Control Panel | IP65 |
| Material Grade | SS304 |
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Model | SMMS-MD-CONV |
| Control Panel | IP 65 |
| Material | Stainless Steel |
We have supplied our Needle Metal Detector to major export houses for checking metal (needles) in garments, Our metal Detector for Textile/ Garments is a model specially designed keeping in mind export regualtions, Our machines effectively checks Broken Needles, Minute Needle. We supply high range detection metal detector to have accurate detection in folded form of Textile/ Garments.
Key Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Garments, Home Textile |
| Needle Size Detectable | ≥1.0 mm |
| Detection Area | Conveyor Type |
| Number of Heads | Double Head |
| Belt Width | 600 mm |
| Power Supply | 230V AC |
| Model Name/Number | SMMS Multizone Metal detector |
| Usage/Application | Garment industry |
| Power Consumption | 230V AC 50HZ single phase |
| Reject System | Belt Stop |
| Construction | SS304 |
| Height Adjustment | Fixed Height |
| Detection Method | On detection led will glow of particular zone and give signal to stop the belt. |
| Machine Type | Semi-Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Application | Home Textile, Garments |
| Configuration | Conveyor |
| Needle Size Detectable | ≥1.0 mm |
| Detection Area | Conveyor Type |
| Number of Heads | Single Head |
| Belt Width | 600 mm |
| Power Supply | 230V AC |
| Reject System | Belt Stop |
| Construction | SS304 |
| Height Adjustment | Fixed Height |
| Brand | SMMS |
| Model | SMMS-MD-CARPET |
| Usage | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Surface Treatment | Polished |
We at SMMS are in to manufacturing of Metal Detector For Carpets, Our Metal Detector delivers accurate metal detection even in large apertures, specially designed Model for Carpet and Rugs industry is designed to deliver meximum level of Metal Detection. Highly compact design which not only delivers high results but also compensates product effects.
Key Features:
Product Details:
| Application | Bags, Garments |
| Needle Size Detectable | ≥1.2 mm |
| Detection Area | Conveyor Type |
| Number of Heads | Single Head |
| Belt Width | 600 mm |
| Power Supply | 230V AC |
| Model Name/Number | SMMS-NEEDLE-MD |
| Reject System | Belt Stop |
| Construction | SS304 |
| Height Adjustment | Fixed Height |
| Brand | SMMS |
| Usage/ Application | Garment Industry |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |